Cestovatelské stránky průvodce Kamila Hanáka

Cestovatelské stránky průvodce Kamila HanákaCesty za uměním, historií, tradicemi, folklórem a zapomenutými světy...

VELKÝ OKRUH ARMÉNIÍ A GRUZIÍ

DIVOKÝM KAVKAZEM AŽ KE KOLÉBKÁM CIVILIZACEKavkaz je považován nejen za kolébku zpracování kovů, ale podle některých studií i místem, odkud přišli předci evropských národů. V současnosti je to místo, kde na malé rozloze žije obrovská paleta nejrůznějších národů, etnik a kultur, jejichž historie sahá až k úsvitu dějin. Pojeďte s námi za poznáním Arménie a Gruzie, dvou zemí, které je možno díky obrovské koncentraci architektonických památek a přírodních skvostů považovat za nejkouzelnější místo na naší planetě. Obě země již v raných dobách přijali křesťanství a dodnes se mohou pochlubit starodávnou kulturou, hudbou, zvyky a tradicemi, které doposud nezasáhla tolik obávaná globalizace, a s čímž vás také v plné míře seznámí právě toto naše putování. Zájezd připravil a provází Kamil Hanák.Podrobný poznávací zájezd s polopenzí!

TERMÍN: 11.06. – 27.06.2015

CENA: 48.880,- KčPROGRAM ZÁJEZDU 

 • 1. DEN Odlet z Prahy. Přílet do JEREVANU a přesun na ubytování.
 • 2. DEN Dopoledne se přesuneme malebným kaňonem ke klášteru GEGHARD (UNESCO) s jeskynními chrámy z doby gruzínské nadvlády a na protější straně navštívíme antický chrám GARNI z 1. století n. l. Pak přejedeme do provincie Ararat ke klášteru CHOR VIRAP s vězením ŘEHOŘE OSVÍCENCE, kde nás čeká úchvatný pohled na horu Ararat. Odpoledne zamíříme do malebné soutěsky k turisty oblíbenému klášteru NORAVANK. V nedalekém ARENI, kde bylo v jeskynních v roce 2011 objeveno NEJSTARŠÍ VINAŘSTVÍ NA SVĚTĚ (6.100 let), navštívíme vinařské závody a ochutnáme místní víno. Dva noclehy ve městě SISIAN.
 • 3. DEN Po snídani navštívíme megalitické pole KARAHUNDŽ připomínající díky kruhovým útvarům anglickou Stonehenge. Pak budeme pokračovat do HALIDZORU, odkud se nejdelší lanovkou na světě (5,7 km) dostaneme ke klášteru TATEV obehnaného mohutnými hradbami, po kterých se můžeme projít. Celé odpoledne zasvětíme výletu k řece ARAX na hranici s Íránem s mnoha panoramatickými zastávkami. Na nocleh se vrátíme do města SISIAN.
 • 4. DEN Ráno vyrazíme na sever do Selimova průsmyku (2410 m) se zbytky SELIMOVY KARAVANSERAJE, nejlépe zachované v Arménii. Z průsmyku pokračujeme k Sevanskému jezeru, kde si v lokalitě NORATUS prohlédneme rozsáhlé pole CHAČKARŮ. Na břehu se pak zastavíme u kláštera SEVANAVANK s nádhernými výhledy na jezero. Odpoledne navštívíme komplex kláštera HAGHARCIN a klášter GOŠAVANK, vedle něhož budeme spát v hotelu.
 • 5. DEN Dopoledne navštívíme klášter MAKARAVANK s překrásnými reliéfy a výhledem na údolí řeky AGHCEV. Pak přejedeme přes hory podél gruzínské hranice ke klášteru HAGHPAT (UNESCO) s chrámem svatého Kříže a jedním z nejslavnějších chačkarů v Arménii. V sousedním areálu SANAHIN (UNESCO) shlédneme několik mauzoleí, významnou akademii a knihovnu. Poslední zastávkou bude malebná katedrála v ODZUNU s unikátním pohřebním pomníkem. Na nocleh se přesuneme soutěskou řeky DEBED do města VANADZOR.
 • 6. DEN Po zastávce u památníku obětem zemětřesení v SPITAKU zamíříme k nejvyšší arménské hoře ARAGAC (4.090 m). Vyšplháme se k JEZERU KARI (3.190 m), kde se nachází STANICE VÝZKUMU KOSMICKÝCH PAPRSKŮ, a sjedeme k pevnosti AMBERD. Odpoledne navštívíme trosky kláštera ZVARNOC (UNESCO) a EČMIADZIN (UNESCO), duchovní centrum Arménie, kde si prohlédneme sídlo katholikose, chrámy sv. Ripsimy a sv. Gajané. Nocleh v Jerevanu.
 • 7. DEN Brzy ráno se v JEREVANU vydáme na prohlídku PAMÁTNÍKU A MUZEA GENOCIDY a prohlídneme si hlavní památky JEREVANU: katedrálu sv. Řehoře, Modrou mešitu, chrám sv. Sarkise a Náměstí republiky. Odpoledne přejedeme vlakem do TBILISI, kde budeme nocovat.
 • 8. DEN V Celodenní prohlídka TBILISI. Návštěvu města začneme na levém břehu řeky KURY: katedrálou SAMEBA (sv. Trojice) a chrámem METECHI. Pak se přesuneme na pevnost NARIKALA s panoramatickou vyhlídkou na město, projdeme si hlavní památky STARÉHO MĚSTA (mešitu, hamám, arménský kostel sv. Jiří, katedrálu Sioni) a RUSTAVELIHO TŘÍDU.
 • 9. DEN Po snídani si prohlédneme hlavní památky ve městě MCCHETA (UNESCO): kostelík DŽVARI s magickými výhledy na město a soutok řek, katedrálu SVETICCHOVELI a chrám SAMTAVRO a v blízké soutěsce navštívíme skalní klášter ŠVIO-MGHVIME. Pak přejedeme do GORI na prohlídku rodného domku diktátora STALINA a pevnosti GORIS-CICHE. Za městem se zastavíme u starověkého jeskynního města UPLISCICHE a kláštera ATENI SIONI. Cestou na nocleh se ještě pokocháme unikátním freskovým cyklem v UBISI. Nocleh v Kutaisi.
 • 10. DEN Dopoledne přejedeme do SVANETIE (UNESCO) do vysokohorského letoviska ve městě MESTIA. V odpoledních hodinách se vydáme na panoramatickou procházku z malebné vesničky ČVABIANI s nádhernými středověkými obrannými věžemi a kamennými domy do vesnice ŽAMUŠI. Na nocleh se přesuneme do MESTIE.
 • 11. DEN V ranních hodinách opustíme Horní Svanetii a vrátíme se zpět do oblasti MINGRELIE. Nejprve se zastavíme u neogotického zámku ve městě ZUGDIDI a v největším gruzínském přístavu POTI, kdysi antické Phasis na březích bájné Kolchidy, pak se přemístíme do subtropického kraje GURIE s rozsáhlými čajovými plantážemi. Odpoledne strávíme KOUPÁNÍM V MOŘI v lázeňském letovisku UREKI proslaveném léčivým železitým pískem. Nocleh v Batumi.
 • 12. DEN Ráno navštívíme GONIO s hradbami antického města APSAROS s údajným hrobem APOŠTOLA MATĚJE. Poté si prohlédneme nejvýznamnější památky BATUMI, hlavního města ADŽÁRIE. Pak přejedeme do KUTAISI, kde si prohlédneme slavnou katedrálu BAGRATI (UNESCO) a nedaleké královské kláštery MOCAMETA a GELATI (UNESCO). Dva noclehy strávíme v Bordžomi.
 • 13. DEN Ráno si v lázeňském městečku BORDŽOMI prohlédneme Romanovský zámeček a rozsáhlý park s fontánami a lázeňskými domy. V historickém městě ACHALCICHE navštívíme malebný hradní komplex, mešitu, synagogu a osmanské lázně. Za městem shlédneme starobylý klášter SAPARA se zachovalými byzantskými freskami a přesuneme se do skalního města VARDZIA na břehu řeky KURY s mnoha jeskyněmi propojenými tunely, schodišti a galeriemi.
 • 14. DEN První část dne nás čeká přejezd do oblasti KAZBEGI. Cestou se zastavíme v SAMTAVISI u středověkého chrámu s překrásnými reliéfy a na hradě v ANANURI. Pokračujeme GRUZÍNSKOU VOJENSKOU SILNICÍ s mnoha panoramatickými zastávkami. Posléze si vyšlápneme nebo vyjedeme k magickému kostelíku SV. TROJICE. Nocleh v STEPANCMINDĚ.
 • 15. DEN V dopoledních hodinách přejedeme z Kazbegi do vinorodého kraje KACHETIE. Odpoledne uprostřed vinic v ALAVERDI navštívíme katedrálu sv. Jiří. Pak se přesuneme do areálu královské citadely v GREMI vypínající se mohutně nad krajinu. Ve správním městě TELAVI se projdeme po starých uličkách, prohlédneme si opevnění a v nedalekém CINANDALI nás v zámečku spisovatele ČAVČAVADZEHO čekají ochutnávky gruzínského vína. Nocleh v Telavi.
 • 16. DEN Ráno navštívíme romantické městečko SIGHNAGHI obehnané hradbami a nedaleký poutní klášter BODBE, kde je pohřbena svatá NINO, patronka Gruzie. Posléze se vydáme pouštní krajinou na ázerbájdžánskou hranici ke klášterním komplexům DAVID GAREDŽA. Odpoledne se vrátíme do Tbilisi na krátký nocleh.
 • 17. DEN Brzy ráno odlet z Gruzie a během dne přílet do Prahy.


NÁSTUPNÍ MÍSTA:
Praha

UBYTOVÁNÍ:
16x ubytování v hotelu nebo hotelovém komplexu v 2lůžkových pokojích s příslušenstvím

STRAVOVÁNÍ:
14x večeře, 15x snídaně

CENA ZAHRNUJE:
letenky Praha-Jerevan a Tbilisi-Praha vč. let. tax a poplatků, doprava mikrobusem nebo minibusem (cca 3.700 km), přejezd vlakem z Jerevanu do Tbilisi, 16x ubytování v hotelu nebo penzionu v 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 14x večeře, 15x snídaně, pobytová taxa, vedoucí zájezdu, informační materiály

CENA NEZAHRNUJE:
vstupy, ochutnávky vína a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci „Cena zahrnuje“

PŘÍPLATKY:
1lůžkový pokoj 5.200,- Kč, pojištění léčebných výloh v zahraničí včetně storna zájezdu do 25.000,- Kč za 799,- Kč


Copyright © 2013 - 2015 Kamil Hanák. Všechna práva vyhrazena

TOPlist